Uuringud näitavad, et tavaline meresool on plastikuga saastunud

Teaduslikud uuringud leidsid mikroplastikut nii USA, Euroopa kui Hiina soolast, andes nii uut tõestust faktile, et plastik tungib jõudsalt meie toidulauale.

soolPlastikuga saastunud meresool kütab teadlaste hirme, et mikroplastik on juba keskkonnas nii laialt levinud, et see on leidnud tee toiduahelasse läbi soola, mida kasutatakse toidutegemiseks. Mikroplastikut on leitud nii Inglismaa, Prantsusmaa, Hispaania, Hiina kui ka USA soolast.

Uurijad usuvad, et peamine osa plastisaastest tuleb mikrofriibrist ja ühekordsest plastikust, näiteks kilekottidest ja plastpudelitest. ÜRO andmetel 12,7 tonni plastikut jõuab ookenitesse iga aasta, mis on võrdne sellega, kui iga minut kummutataks üks prügiautotäis plastikut ookenitesse.

“Plastik pole laialt levinud mitte ainult tarbimise mõttes, vaid ka looduses,“ ütles Sherri Mason, Fredonia New Yorki riikliku ülikooli professor, kes juhtis soola plastiga saastatuse teadusuuringut. “Plastik on jõudnud kõikjale, ta on õhus, joogivees, õlus, mida me joome, soolas, mida me kasutame toidutegemiseks – plastik on lihtsalt kõikjal,” rääkis Mason.

Mason uuris koostöös Minnesota teadlastega mikroplastikut soolas, õlus ja joogivees. Ta uuris 12 erinevat liiki soola, mis olid ostetud tavalistest toidupoodidest.

Mason leidis, et keskmine ameeriklane võib sisse süüa 660 plastiosakest iga aasta, kui ta järgib toidunõustajate soovitusi tarbida 2,3 grammi soola päevas. Samas terviseasjatundjad usuvad, et 90% ameeriklastest tarbib soola märksa rohkem.

Sissesöödud plasti mõju ei ole teada. Teadlased murravad pead, kuidas läbi viia uuringut plasti mõjust kehale, sest raske on leida kontrollgruppi, kes ei oleks plastist mõjutatud.

“Igaüks on mõjutatud plastisaastest oma eluea jooksul,” kirjutasid Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health and Arizona State University  teadlased juba aastal 2013. 95% ameeriklastest leiab uriiniproovist bisphenol A ehk plastikut”, väitsid nad.

Augustis leidsid Hispaania teadlased, et meretooted on mikroplastiga eriti saastunud. Teadlased testisid 21 erinevat tüüpi lauasoola ja leidsid mikroplastikut kõigis neist. Sellel kevadel testisid 17 erinevat soola ka Prantsusmaa, Inglismaa ja Malaisia teadlased ja leidsid mikroplastikut kõigis peale ühe soola. Nad leidsid põhiliselt polüeteleeni ja polüpropüleeni. Mikroplastikut leiti ka Hiina sooladest.

Teadlased usuvad, et meresool on tänu oma tootmistehnoloogiale eriti vastuvõtlik plastisaastele.

Mason ütleb, et inimesed oleksid šokis, kui nad teaksid, et plastiga on saastunud paljud joogid ja toiduained, mida me tarbime igapäevaselt.

“Ma loodan, et selle uuringu järel tarbijad ei vaheta lihtsalt brändi ega püüa leida asendust meresoolale. Inimesed ei taha selle probleemiga tegeleda ja arvavad, et on OK, kui minna Starbucsi ja osta taaskasutatav kohvitops,” ütles Mason. “Me peame fokusseerima plastile ning leidma teisi materjale, mida plasti asemel kasutada.”

Allikas: The Guardian