Lasteaialapsi ja kooliõpilasi oodatakse osalema keskkonnasõbraliku koti konkursil

TUUL8723
Getter Jaani kasutab poes käies ainult riidekotte. Foto: Killerkott

Kilekottide vähendamise eesmärgil ellu kutsutud Killerkoti kampaania eestvedajad kutsuvad lasteasutusi ja koole üles osalema keskkonnasõbraliku koti valmistamise konkursil.

“Kilekott laguneb looduses enam kui tuhat aastat, muutudes järjest väiksemateks helvesteks. Neid tükke söövad pahaaimamatult toidu pähe loomad ja linnud. Plastjäätmed on süüdi miljonite kalade, lindude ja mereloomade surmas igal aastal,” tõdes Anneli Ohvril, kampaania üks eestvedajatest. Plastikureostus on maailmas üha kasvav probleem ja seda seostatakse mitmete krooniliste haiguste kasvuga.

“Sellepärast kutsume kõiki lasteaedu, algkoole, põhikoole ja gümnaasiume osalema teistsuguste kottide valmistamise konkursil. Ettevõtmise eesmärgiks on vähendada kilekottide tarbimist, tõsta inimeste teadlikust kilekoti kahjulikkusest keskkonnale ning innustada meid kõiki kasutama riidest kotte ja võrkkotte,” lisas Ohvril.

Algkoolidelt, põhikoolidelt ja gümnaasiumidelt oodatakse valmis kujul kandekotte. Lasteaiad võivad esitada ka joonistusi. Kõikidel osavõtjatel palutakse saata ka lühike kirjeldus oma tööst.

Tublimatele on välja pandud auhinnad Tallinna Loomaaia, Tallinna Botaanikaaia, Eesti Meremuuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi “Hull teadlane”, Seikluspark OÜ jpt poolt. Töid oodatakse hiljemalt (k.a) 25. oktoobriks aadressile Pärnu mnt. 388B, Tallinn 11612. Kotist võib saata ka pildi e-mail teel info@killerkott.org. Lisainfot konkursi kohta leiab siit.

Killerkoti projekti peamisteks eesmärkideks on vähendada õhukeste kilekottide tarbimist Eestis, leida koostöös kaupmeestega mõistlikud ja keskkonnasõbralikumad alternatiivid ning julgustada poekette muutma kilekotid tasuliseks. Maailma kogemus on näidanud, et selline meetod vähendab oluliselt mugavusest tingitud liigtarbimist. Iirimaal langes pärast kilekottide tasuliseks muutmist nende tarbimine koguni 90%.

Killerkoti kampaania on 2009. aastal Keskkonnaministeeriumi poolt aasta keskkonnateo peaauhinnaga premeeritud jätkuprojekt, mida juhib Ettevõtlike Noorte Koda JCI ning toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projekti eestkõnelejatena löövad kaasa Getter Jaani, Märt Pius, Elisabet Reinsalu, Mati Kaal ja Maksim Galanin.