Killerkoti kampaania korraldab homme Ülemiste keskuses lõbusaid ja harivaid tegevusi

Homme, 30. oktoobril on Killerkoti kampaania aktivistid Ülemiste keskuses ja sealses Rimis, et jagada inimestele infot keskkonnasõbraliku tarbimise kohta. Lisaks toimuvad töötoad, kus õpetatakse vanadest T-särkidest ja tavalisest sallist stiilseid riidekotte tegema.

“On hästi loomulik, et unustame mõnikord riidekoti maha, kuid see ei tähenda, et ainus võimalus on osta poest kilekott. Isegi nelinurksest rätikust või sallist saab teha paari liigutusega kandekoti. Homme näitamegi lihtsaid tehnikaid ja jagame infot, kuidas ilma suurema pingutuseta kilekotte vältida,” kommenteeris Killerkoti kampaania eestvedaja Anneli Ohvril.

Aktsioon algab kell 15.00 ja lõppeb kell 19.00. Kuna ka Eestis on probleeme kodu- ja metsloomadega, kes on kilekotte sisse söönud, lööb sündmusel kaasa ka Lehm, kes räägib sellest, kuidas sõralised kilekottidega hädas on.

“Tallinna Loomaaias on kilekotid teinud juba palju kahju. Oleme nendega hädas. Iga päev näeme, kuidas need õhukesed kilekotid lendavad loomaaia kohal nagu kajakad,” rääkis Tallinna Loomaaia direktor Mati Kaal. Kaal tunnistas, et kilekottide sissesöömise tõttu on loomaaias hukkunud juba kaks muskusveise vasikat. Tänaseks on veiste aedikule ehitatud peale võrkkatus, et loomi kaitsta. Eesti metsloomade magudest on leitud plastiku osasid ning loomaarstid on pidanud opereerima lehmi, kes on söönud sisse kilekotte.

“Oleme hea meelega valmis korraldama sarnaseid meelelahutuslikke ja kasulikke teavituspäevi teisteski linnades. Kui leidub kohalikke, kes oleks valmis meid abistama, siis palun võtke meiega julgesti ühendust – toome kasulikud nipid ka teie kodukohta,” kutsus Anneli Ohvril Eesti inimesi üles.

Killerkoti projekti peamisteks eesmärkideks on vähendada kilekottide tarbimist Eestis ning leida koostöös kaupmeestega mõistlikud ja keskkonnasõbralikumad alternatiivid. 

Septembris avaldatud TSN Emori uuringu kohaselt enamik Eesti elanikke (87%) peab kilekotte keskkonnale kahjulikeks, kuid tarbijate käitumine on eelkõige mugavuse või alternatiivide puudumise tõttu teadlikkusega vastuolus. Uuringu põhjal võib välja arvutada, et eestimaalased soetavad endale 110 miljonit suurt ja 265 miljonit väikest õhukest kilekotti aastas. Tõenäoliselt on see arv suurem, sest inimesed hindavad oma tarbimist väiksemaks kui see tegelikult on. 

Euroopa Liidu direktiivi kohaselt peab Eesti kilekottide kasutamist alandama 90 kilekotini aastaks 2018 ja 40 kilekotini aastaks 2025 või keelustama kilekottide tasuta jagamise aastaks 2018.

Kampaaniat toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ning taaskasutatud plastikust materjalitootja PlastRex ja Elegro. Projekti eestvedajaks on Ettevõtlike Noorte Koda JCI.

Lisaino:

Anneli Ohvril
Killerkott
Projekti eestvedaja
Tel: +372 529 7557
E-mail: anneli@killerkott.org