Manilast Montenegroni ütlevad inimesed kilekottidele “ei”– kilekotivaba päeva kokkuvõte

Plastik on jõudnud ookeani ja jõe igasse nurka, reostades plastikuga pea iga sentimeetri veekogudest. Ometi näitavad kogukonnad ja linnad üle maailma, et saab ka teistmoodi. Manilast Montenegroni ütlevad inimesed plastiku saastele “ei!” ja kutsuvad üles ehitama kilekottideta maailma.

Reedel, 3. juulil korraldasid organisatsioonid kogu maailmast 6. Rahvusvahelise Kilekotivaba Päeva raames erinevaid sündmusi. Põnevaid üritusi toimus viiel mandril ning kõigi tegevustes kaasalöönute eesmärk oli kutsuda kogu maailma üles minna taaskasutatavatele ja vastutustundlikumatele materjalidele.

 • Montenegros liikus pealinna Podgorica tänavatel kilekotikoletis, mille abil tõsteti teadlikkust ühekordselt kasutatavate kilekottide keskkonnamõjust. Zero Waste Montenegro jagas infot alternatiivsete zero waste (eesti keeles: prügivaba, null-prügi) lahenduste kohta.
 • Ungari aktivistid organisatsioonist Humusz korraldasid flashmob aktsiooni – ostukärude ralli keskväljakult lähedal asuva turuni, juhtides sellega tähelepanu vajadusele otsida uusi ja paremaid lahendusi kilekottidele.
 • Bulgaaria pealinnas Sofias tähistati kilekotivaba päeva peo, fotomaratoni, teatri, muusika ja värskendavate jookidega.
 • Saksa grupp näitas Konstanzis filmi “Trashed”.
 • Sloveenias vahetati 10 ühekordselt kasutatavat kilekotti ühe taaskasutatava riidest koti vastu. Lisaks meelelahutuse pakkumisele ja inimeste teadlikkuse tõstmisele kandsid algatused ka poliitilist eesmärki. Grupid nagu Zero Waste Europe, Fundació Prevenció de Residus, Friends of the Earth Europe, Surfrider Foundation Europe ja European Environmental Bureau kordasid oma üleskutset ELi liikmesriikidele uue ELi direktiivi rakendamiseks, et vähendada ühekordselt kasutatavate õhukeste kilekottide tarbimist ja muuta poliitiline kava reaalsuseks.
 • Filipiinidel Manillas peetud foorumil kõnelesid erinevad organisatsioonid mitmesuguste biolagunevate kilekottidega seonduvast tegelikkusest ja nende tegelikust mõjust keskkonnale. EcoWaste Coalition Filipiinide president Sonia Mendoza kommenteeris: “Biolagunevad kilekotid ei aita lahendada jäätmete ja saastega seonduvaid keskkonnaprobleeme, sest nende kasutamine kinnistab ning toetab äraviskamiskultuuri ja suhtumist, mis on meie moodsas phiskonnas niivõrd juurdunud.” Mendoza kutsus üles kilekottide keelustamisele Filipiinidel.
 • Korea Zero Waste Movement Network liikmed korraldasid teadlikkuse tõstmise algatuse Seoul Jongno Saengtegye Torni ees, julgustades lõuna-korealasi lõpetama ühekordselt kasutatavate kilekottide tarbimine ning kasutama hoopis taaskasutatavaid korve.
 • Hong-Kongi ja Taiwani grupid innustasid inimesi loobuma ühekordselt kasutatavatest kilekottidest.
 • Botswanas kutsus organisatsioon Somarelang Tikologo (Environment Watch Botswana) üles valitsust jõustama 2006. aastal vastuvõetud kilekotimaksu ning kasutama saadud tulusid keskkonnakaitse tegevuste läbiviimiseks Botswanas.
 • Kicking the Bags Out kampaania raames tehti Zambias lobitööd kilekottide keelu või üleriigilise tasu kehtestamise nimel, mis aitaks lahendada jäätmetega ummistunud kanalisatsioonisüsteemide probleemi. Ministritele ja seadusandjatele jagati taaskasutatavaid kotte.
 • Kanada vabatahtlikud jagasid Vancouveri saarel tasuta taaskasutatavaid kotte ning korraldasid innustasid ostjaid mitte kasutama oste tehes ühekordseid kilekotte.
 • Argentiinas korraldati komöödiaaktsioon, milles esitatud monoloogid ilmsestasid kilekottide mõttetust. Üha enam inimesi üle maailma läheb poodi korduvkasutatavate kottidega, loobudes kilekottidest. Meil ei ole aega oodata kuni iga inimene maailmas selle trendiga kaasa läheb. Ühekordselt kasutavate kilekottide kasutamisesel on katastroofilised tagajärjed, mis näitavad, et me vajame julgeid poliitilisi samme probleemi seljatamiseks.Vaata lähemalt, missugused sündmused üle maailma toimusid. Need on leitavad maailmakaardilt – samast leiab ka toredaid lugusid sellest, mida inimesed koos kilekottide vähendamise eesmärgil ette võtsid.

Allikas