Kasulikke nippe

Kilekotte on tänapäeval keeruline vältida, kuid igaüks saab oluliselt vähendada enda poolt loodusesse tagasisaadetava kile hulka. Kõige esimesed sammud selleks on näiteks:
 • Pista kott taskusse, kui lähed ostukeskusse! Poekottidega kipub olema see häda, et need ununevad pidevalt koju. Unustamise vastu aitab vaid kindla harjumuse kujundamine. Alati, kui olete ostetud kraami kotist välja ladunud, pange poekott kas taskusse või käekotti tagasi. Tore koht, kus korduvkasutatavaid kotte osta, on näiteks: www.allgreenbags.com
 • Hoidke poekott kodu või kontori välisukse läheduses. Või ka autos, nii et sa märkad poodi minnes alati oma koti kaasa võtta.
 • Erinevad puu- ja juurviljad kaalu eraldi, aga pane ühte kotti. Neidsamu väikseid kotte saab uuesti kasutada, kui järgmisel korral poes käies paned hinnakleepsu vana kleepsu peale.killerkott_märt
 • Puu- ja juruviljade ostmiseks kasuta korduvkasutatavat võrku. Eestimaine tootja pakub Hug Bag nimelisi värvilisi võrke, mida praegu on võimalik saada näiteks Rimi kauplustest, kuid kindlasti on alternatiive veel.
 • Kasutage vanu kilekotte prügikottidena. Kui olete juba kilekoti ostnud, kasutage seda võimalikult palju. Üks võimalus on kasutada seda prügikotina. Kuid arvestage, et prügikotiks on keskkonnasõbralikum lahendus siiski spetsiaalsed prügikotid, sest need on reeglina tehtud taaskasutatud plastist ega oma mürgiseid logosid kilekoti peal.
 • Pakkuge väikeseid õhukesi kilekotte, sealhulgas ka leiva- ja saiakotte tuttavatele koeraomanikele. Nii saavad teie sõbrad koeraga väljas käidud ilma uusi kilekotte soetamata ja praht saab ka korjatud.
 • Pese mustaks läinud kilekott puhtaks. Kilekotti ei pea ära viskama, kui see on veidi mustaks läinud.
 • Ütle EI kilekotile mida sulle poe kassas pakutakse. Tihti pakendatakse kassades tooteid kilekottidesse, kuigi selleks puudub vajadus. Näiteks kui oled ostnud mõned väikesemõõdulised tooted, mis mahuvad tegelikult juba kaasasolevasse kotti.
 • Riidekott on odavam kui kilekott! Riidest kott maksab poodides 2 kuni 4 euri. Oletagem, et te kasutate oma riidest kotti 500 korda. See teeb ühe kasutuskorra hinnaks 0,4-0,8 senti. Tavalised plastikkotid maksavad umbes 15-20 senti tükk ja enamasti inimesed kasutavad neid ühe korra. Ostes 500 kilekotti olete maksnud 75-100 eurot! Hinnaerinevus on märgatav. Kilekoti ostmine on nagu SMS-laenu võtmine – väga kallis.
 • Paberkotid maksavad umbes 15 senti tükk. Vaid vähesed tarbijad käivad poes sama paberkotiga mitu korda. Seega ostes 500 korda paberkoti, kulutate 75 euri. Kuid, paberkottide tootmiseks kasutatakse toorainena  kvaliteetset puitu ja tootmine on ressursimahukas. Paberkottide kasutamist ei saa seetõttu kuidagi pidada keskkonnasäästlikuks lahenduseks.
 • Katkised ja kasutud kilekotid vii pakendikonteinerisse. Koguge kilekotid kokku ja viige sobivasse konteinerisse või jäätmejaama. Kogutud kilekotid granuleeritakse ja taaskasutatakse toorainena uute kilekottide või muude plasttoodete tootmises.
 • Kasutage muid alternatiive– poe- või seenekorve, pappkaste, spordi- ja seljakotte vms käepärast ja mugavat.
 • Levita KILLERKOTI sõnumit. Nõua oma lähimas poes tasuta kilekottide jagamise lõpetamist. Julgusta ka oma sõpru ja perekonda lõpetama kilekottide kasutamist. Jaga Killerkoti FB postitusi oma seinal. Aga mis kõige olulisem- alusta ise ja näita eeskuju!
Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Share on RedditShare on Tumblr